Nový vzhľad a ešte väčšia inteligencia: komplexná modernizácia EQA a EQB

25. 8. 2023

Obaja plnoelektrickí členovia rodiny kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz si svojimi výraznými karosériami vozidla kategórie SUV, výkonným elektrickým pohonom a predvídavou Navigáciou s elektrickou inteligenciou rýchlo získali svojich fanúšikov. Teraz sú EQA a EQB so sviežim vzhľadom, viacerými aktualizáciami pre lepšiu efektívnosť a užitočnými prvkami výbavy ešte atraktívnejšie pre nových zákazníkov, ako aj pre verných zákazníkov prechádzajúcich na iný model. MBUX s vylepšeným ovládaním hlasom a asistenčné jazdné systémy sú k dispozícii v najnovšej verzii. Prostredníctvom technológie nabíjania Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge) a voliteľných Zvukových zážitkov sa do kompaktnej triedy dostávajú inovácie od väčších modelových súrodencov. Pre EQB s piatimi miestami na sedenie je prvýkrát k dispozícii spájacie zariadenie ako prvok mimoriadnej výbavy.

 • Svieži dizajn: povrch čierneho panela so vzorom hviezd, nový volant, nové ozdobné prvky
 • Vylepšená technika: funkcia Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge), nová generácia MBUX, aktualizované asistenčné jazdné systémy
 • Špičkové prvky mimoriadnej výbavy: Zvukové zážitky, Dolby Atmos®

Obaja plnoelektrickí členovia rodiny kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz si svojimi výraznými karosériami vozidla kategórie SUV, výkonným elektrickým pohonom a predvídavou Navigáciou s elektrickou inteligenciou rýchlo získali svojich fanúšikov. Teraz sú EQA a EQB so sviežim vzhľadom, viacerými aktualizáciami pre lepšiu efektívnosť a užitočnými prvkami výbavy ešte atraktívnejšie pre nových zákazníkov, ako aj pre verných zákazníkov prechádzajúcich na iný model. MBUX s vylepšeným ovládaním hlasom a asistenčné jazdné systémy sú k dispozícii v najnovšej verzii. Prostredníctvom technológie nabíjania Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge) a voliteľných Zvukových zážitkov sa do kompaktnej triedy dostávajú inovácie od väčších modelových súrodencov. Pre EQB s piatimi miestami na sedenie je prvýkrát k dispozícii spájacie zariadenie[1] ako prvok mimoriadnej výbavy. 

Modernizované verzie EQA a EQB si záujemcovia môžu objednať už na jeseň 2023 a k európskym obchodníkom dorazia na začiatku roka 2024.

Modernizovaný dizajn exteriéru a interiéru

S novonavrhnutou plochou čierneho panela so vzorom hviezd[2] v prednej časti sa EQA a EQB vizuálne pripájajú k väčším modelovým bratom. Vodič svetla prepája svietidlá denného osvetlenia vo svetlometoch. Nový nárazník zvýrazňuje navonok vnímanú šírku prednej časti vozidla. Dizajnéri zmenili aj vnútornú časť zadných svietidiel. K novinkám v interiéri patrí volant aktuálnej generácie s ovládacími dotykovými poľami, ako aj ozdobné prvky drevo lipa s otvorenými pórmi v hnedej farbe[3], vzor Mercedes-Benz[4] a podsvietený vzor Mercedes-Benz[5].

Väčší dojazd vďaka technickým optimalizáciám

Vďaka rozsiahlej detailnej práci sa inžinierom Mercedes-Benz podarilo zvýšiť dojazd EQA až na 550 kilometrov[6] podľa WLTP. K týmto opatreniam patria aerodynamické optimalizácie a pneumatiky s veľmi výrazne optimalizovaným valivým odporom. Počas každodenného jazdenia je užitočná nová funkcia maximalizovania dojazdu. V prospech väčšieho dojazdu je možné vypnúť elektrické spotrebiče ako obrazovka alebo klimatizovanie interiéru, prípadne možno obmedziť rozsah ich funkcií.

Spájacie zariadenie1 ako mimoriadna výbava pre EQB

Pre EQB s piatimi miestami na sedenie je prvýkrát na želanie k dispozícii spájacie zariadenie so stabilizáciou prívesu systémom ESP®. Maximálna hmotnosť brzdeného prívesu predstavuje 1 400 kg resp. 1 700 kg (údaje pre verziu s náhonom na predné kolesá resp. 4MATIC).

Jednoduchšie a komfortnejšie nabíjanie so funkciou Pripojiť a nabíjať

S funkciou Mercedes me Charge[7] Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge) je možné nabíjať najnovšie modely EQA a EQB ešte komfortnejšie na verejných nabíjacích stojanoch, ktoré podporujú túto funkciu: po zasunutí nabíjacieho kábla sa nabíjanie spustí automaticky, dodatočné overovanie zákazníka nie je potrebné. Vozidlo a nabíjacia stanica komunikujú priamo cez nabíjací kábel. 

Až štyri Zvukové zážitky

Rozličné zvukové svety, ktoré umožňujú individuálne zvukové nastavenie, sú známe z väčších plnoelektrických modelov od značky Mercedes-Benz. Teraz sú tieto Zvukové zážitky k dispozícii v kombinácii s obklopujúcim ozvučovacím systémom Burmester® (na želanie) aj pre EQA a EQB. Okrem Striebristých vĺn a Čulého toku je možné v rámci balíka individuálneho prispôsobenia (mimoriadna výbava) online odblokovať dva ďalšie zvukové svety. 

Centrálny displej ako súčasť sériovej výbavy

EQA a EQB sú vybavené aktualizovanou generáciou systému MBUX. Vzhľad displejov možno individuálne prispôsobiť prostredníctvom troch štýlov zobrazovania (Decentný, Športový, Klasický) a troch režimov (Navigácia, Asistencia, Servis). V rámci mierne pozmenenej logiky ponuky je teraz centrálny multimediálny displej súčasťou sériovej výbavy. Funkcie nabíjania sú teraz v systéme MBUX zobrazené prehľadnejšie. Po aktivácii online služieb v aplikácii Mercedes me [8]dokáže inteligentný hlasový asistent viesť dialógy ešte lepšie a je ešte učenlivejší. 

Pre pohlcujúci zvukový zážitok je na želanie k dispozícii systém Dolby Atmos®

Obklopujúci ozvučovací systém Burmester® (na želanie) je v kombinácii s novšou generáciou systému MBUX vybavený technológiou Dolby Atmos® prinášajúcou pohlcujúci zvukový zážitok. Táto technológia dodáva hudbe väčší priestor, jasnosť a hĺbku. Okrem toho sa Dolby Atmos® prispôsobí prostrediu prehrávania. Fanúšikovia teda môžu počúvať hudbu takmer rovnako jasne ako v pôvodnej verzii v podaní umelcov v štúdiu.

Asistenčné jazdné systémy so zlepšenou senzorikou

Súčasťou zlepšenej senzoriky sú nová multifunkčná monokamera a nová cúvacia kamera. Balík asistenčných jazdných systémov (na želanie) obsahuje funkcie, ktoré sú vylepšené v každom detaile. Napríklad aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu teraz pracuje komfortnejšie prostredníctvom zásahu do riadenia namiesto zásahu systému ESP.

Výroba s bilančne neutrálnymi emisiami CO2

Od roku 2022 vyrábajú všetky vlastné závody na výrobu osobných motorových vozidiel a vanov Mercedes-Benz s bilančne neutrálnymi emisiami CO2. Patria medzi ne aj závody, ktorým prináleží výroba EQA a EQB v Rastatte (Nemecko) a Kecskeméte (Maďarsko), ako aj závody na výrobu akumulátorov v saskom meste Kamenz (dcérska spoločnosť Mercedes-Benz Accumotive) a v poľskom Jawore. Okrem toho sa z výroby článkov akumulátorov s neutrálnymi emisiami CO₂ stala základná požiadavka Mercedes-Benz na partnerov v oblasti akumulátorov. Tak je možné znížiť emisie jedného článku o približne 30 percent. Znížením emisií v materiáli katódy a použitím obnoviteľných zdrojov energie pri výrobe a zušľachťovaní surovín by sa mala ešte viac zmenšiť uhlíková stopa.


 

Zaujímavé čísla, údaje, fakty

Modernizácia EQA a EQB: prehľad

Štyri nové disky z ľahkej zliatiny s priemerom 18, 19 a 20 palcov a dva nové laky dopĺňajú modelovú ponuku konštrukčných radov EQA a EQB.

V každom vozidle EQA a EQB je odteraz 10,25-palcový centrálny multimediálny displej s dotykovým ovládaním súčasťou sériovej výbavy.

Pomocou troch štýlov zobrazovania (Klasický, Športový, Decentný), troch režimov (Navigácia, Asistencia, Servis) a desiatich farebných svetov náladového osvetlenia je možné individuálne prispôsobiť grafické znázornenie na obrazovke.

Vďaka rozsiahlej detailnej práci sa inžinierom Mercedes-Benz predbežne podarilo zvýšiť dojazd EQA až na 550 kilometrov[9] podľa WLTP. 

Po prvýkrát v EQA a EQB sú k dispozícii Zvukové zážitky (v kombinácii s obklopujúcim ozvučovacím systémom Burmester® na želanie): Striebristé vlny a Čulý tok sú dostupné od uvedenia na trh. V krátkej dobe sa k nim pridajú Burácajúce pulzovanie a Pokojný vánok, ktoré bude možné odblokovať online v rámci balíka individuálneho prispôsobenia (mimoriadna výbava).

Služba Mercedes me Charge[10] ponúka prístup k najväčšej nabíjacej sieti na svete: aktuálne táto sieť disponuje viac ako 1,2 miliónom nabíjacích bodov s možnosťou nabíjania striedavým a jednosmerným prúdom, z toho viac ako 500 000 sa nachádza v Európe.

Na nulovej vrstve rozhrania systému MBUX nemusí používateľ prechádzať vedľajšími ponukami ani zadávať hlasové príkazy. Podľa situácie a kontextu sú aplikácie ponúkané celkom hore v zornom poli.

Parkovacie systémy sú začlenené do MBUX a dajú sa obsluhovať intuitívnejšie a rýchlejšie. Parkovací balík s 360-stupňovou kamerou[11] pomáha vodičovi pri parkovaní a vyparkovávaní v pozdĺžnych aj priečnych medzerách na zaparkovanie.

Maximálna hmotnosť prívesu pre verzie EQB s pohonom 4MATIC je 1 700 kg. Tento model je prvýkrát ako päťmiestne vozidlo na želanie dostupný aj so spájacím zariadením[12].


 

Teraz aj so vzorom hviezd na maske chladiča s čiernym panelom a ozdobným prvkom

 • Sériová maska chladiča s čiernym panelom a so vzorom hviezd
 • Ďalšie možnosti individuálneho prispôsobenia: dva laky, štyri nové dizajny diskov, tri ozdobné prvky
 • Centrálny displej je teraz súčasťou sériovej výbavy

S novonavrhnutou plochou čierneho panela so vzorom hviezd[13] v prednej časti sa EQA a EQB vizuálne pripájajú k väčším modelovým bratom plnoelektrickej rodiny vozidiel od značky Mercedes-Benz. Hviezdy sú sériovo vyhotovené v čiernej farbe, s Electric Art a s líniou výbavy AMG Line sú hviezdy pochrómované. Vodič svetla prepája svietidlá denného osvetlenia vo svetlometoch, čím vzniká ľahko identifikovateľný nočný vzhľad. Nový nárazník zvýrazňuje navonok vnímanú šírku prednej časti vozidla. V bočných štrbinách, v takzvaných otvoroch na prívod vzduchu v oblasti hmlového svetlometu, sú integrované vysokolesklé čierne ozdobné prvky. V kombinácii s líniou výbavy Exteriér AMG Line sú kryty výrezov kolies na podbehoch kolies EQA odteraz nalakované vo farbe karosérie. 

Dizajnéri zmenili aj vnútornú časť zadných svietidiel. Štyri nové disky z ľahkej zliatiny s priemerom 18, 19 a 20 palcov a dva nové laky (spektrálna modrá a strieborná high-tech) dopĺňajú modelovú ponuku. 

K novinkám v interiéri patrí volant aktuálnej generácie s ovládacími dotykovými poľami, ako aj ozdobné prvky z lipového dreva s otvorenými pórmi v hnedej farbe[14], vzor Mercedes-Benz[15] a podsvietený vzor Mercedes-Benz[16]. Pri poslednom z uvedených ozdobných dielov je vzor hviezd vygravírovaný laserom do plastu a je adaptívne podsvietený. 

Prepracované boli aj štýly zobrazovania na obrazovkách, ktoré boli zároveň prispôsobené dizajnu väčších modelových súrodencov. Podrobnosti nájdete v kapitole Najnovšia verzia MBUX a asistenčných jazdných systémov.

Centrálny displej je teraz súčasťou sériovej výbavy

Sériová výbava bola rozšírená: všetky vozidlá EQA a EQB sú odteraz priamo z výrobného závodu vybavené 10,25-palcovým centrálnym multimediálnym displejom s dotykovým ovládaním a balíkom pripojenia USB. 

Zvolené prvky mimoriadnej výbavy je možné dodatočne odblokovať vzduchom (OTA). Podrobnosti nájdete aj v kapitole Najnovšia verzia MBUX a asistenčných jazdných systémov. 


 

S elektrickou inteligenciou väčších modelových súrodencov

 • Aerodynamická optimalizácia, pneumatiky s nízkym valivým odporom a nové asistenčné systémy 
 • Zvukové zážitky teraz aj pre kompaktné elektrické modely 
 • Nová funkcia Pripojiť a nabíjať pre pohodlné nabíjanie, veľká nabíjacia sieť 

Vďaka rozsiahlej detailnej práci sa inžinierom Mercedes-Benz podarilo zvýšiť dojazd EQA predbežne až na 550 kilometrov[17] podľa WLTP. K týmto opatreniam patria aerodynamické optimalizácie, ako aj nová nábežná hrana zadného blatníka. V zadných svietidlách je teraz integrovaná hrana, ktorá funguje ako spojler. K lepšej efektívnosti prispievajú aj pneumatiky s mimoriadne optimalizovaným valivým odporom s rozmermi 235/55 R 18. Na mnohých európskych trhoch sú tieto letné pneumatiky súčasťou sériovej výbavy.

V každodennej prevádzke je užitočná nová funkcia Monitorovanie dojazdu: keď je aktivovaná prostredníctvom MBUX, na centrálnom displeji sa zobrazuje viacero možností úspory energie. K možným odporúčaniam patrí: zvoľte jazdný program ECO a DAuto a prepnite na funkciu klimatizácie ECO+. V závislosti od situácie vám systém navrhne aj maximálnu rýchlosť, čím je možné predísť dodatočnej zastávke na nabíjanie. Táto rýchlosť sa na okrúhlom prístroji zobrazuje ako červená línia. Mimoriadne chytré: asistenčné jazdné systémy Aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC (mimoriadna výbava) a tempomat dodržiavajú odporúčanú rýchlosť systému. Odporúčaná rýchlosť sa rýchlo vypočítava na cloude.

Až štyri Zvukové zážitky

Rozličné zvukové svety, ktoré umožňujú individuálne zvukové nastavenie, sú známe z väčších elektrických modelov od značky Mercedes-Benz. Teraz sú tieto Zvukové zážitky k dispozícii v kombinácii s obklopujúcim ozvučovacím systémom Burmester® (na želanie) aj pre EQA a EQB. Striebristé vlny je zmyselný a čistý zvuk. Zvukový svet Čulý tok sa orientuje na nadšencov elektrických vozidiel a je kryštálový, syntetický a predsa prívetivý pre človeka. Oba zvukové svety si možno zapnúť a vypnúť na centrálnom displeji ako funkciu Zvukový zážitok.

V krátkom čase sa pridajú ďalšie zvukové svety. Tieto zvukové svety je možné aktivovať online v rámci balíka individuálneho prispôsobenia (mimoriadna výbava), keď je súčasťou výbavy obklopujúci ozvučovací systém Burmester® (na želanie): Burácajúce pulzovanie pripomína vysokovýkonné stroje, má sonórny a extrovertný zvuk. Pokojný vánok ponúka uvoľnený zvuk, ktorý je spojený s prírodou. 

Už pri približovaní sa k vozidlu a nastúpení vozidlo akusticky pozdraví vodiča, ako aj cestujúcich. Zodpovedajúci zvuk Aura sprevádza aj vystúpenie a zamknutie modelov EQA a EQB. V rámci príslušného zvukového sveta je k dispozícii aj zvuk jazdy, ktorý sa bude prehrávať v interiéri prostredníctvom reproduktorov ozvučovacieho systému. Vzbudzuje emócie a inšpiruje. Zároveň reaguje na viac ako tucet rôznych parametrov, napríklad na polohu akceleračného pedála, rýchlosť jazdy alebo rekuperáciu. 

Pripojiť a nabíjať – jednoduchšie a komfortnejšie nabíjanie 

S funkciou Mercedes me Charge[18] Pripojiť a nabíjať je možné nabíjať najnovšie modely EQA a EQB ešte komfortnejšie na verejných nabíjacích stojanoch, ktoré podporujú funkciu Pripojiť a nabíjať: po zasunutí nabíjacieho kábla sa nabíjanie spustí automaticky, dodatočné overovanie zákazníka nie je potrebné. Vozidlo a nabíjacia stanica komunikujú priamo cez nabíjací kábel. Podmienkou je, aby si zákazník v prehľade služieb aktivoval službu Pripojiť a nabíjať.

Funkciu Pripojiť a nabíjať podporuje okrem viac ako 2 400 rýchlonabíjacích staníc IONITY v Európe aj viac ako 1 400 nabíjacích staniciach Aral pulse v Nemecku. Mercedes-Benz a prevádzkovatelia nabíjacích staníc priebežne pracujú na zavádzaní služby Pripojiť a nabíjať aj na ďalších nabíjacích staniciach. To, či je konkrétna nabíjacia stanica kompatibilná s funkciou Pripojiť a nabíjať, sa zobrazuje v podrobnostiach o nabíjacej stanici na displeji vozidla, ako aj v aplikácii Mercedes me. Okrem toho možno cielene vyhľadávať príslušné nabíjacie stanice. Pripojiť a nabíjať je štvrtou a najkomfortnejšou možnosťou prístupu k nabíjaniu. Ostatné tri možnosti spustenia nabíjania sú prostredníctvom systému MBUX na centrálnom displeji vozidla, v aplikácii Mercedes me, prípadne je prístup možný prostredníctvom nabíjacej karty Mercedes me Charge.

Služba Mercedes me Charge ponúka prístup k najväčšej nabíjacej sieti na svete: aktuálne táto sieť disponuje viac ako 1,2 miliónmi nabíjacích bodov s možnosťou nabíjania striedavým a jednosmerným prúdom, z toho viac ako 500 000 sa nachádza v Európe. Služba Mercedes me Charge umožňuje svojim zákazníkom Zelené nabíjanie na každej verejnej nabíjacej stanici v celej Európe, USA a Kanade. Nabíjanie sa dodatočne vykompenzuje energiou z obnoviteľných zdrojov. Poskytovatelia z tretích strán po nabití privedú do siete príslušné objemy zelenej elektriny. Vysokokvalitné potvrdenia o pôvode preukázateľne potvrdzujú pôvod energie.

Zelenú elektrinu definuje ekologická značka EKOenergy. Poskytujú ju certifikované zariadenia na výrobu energie. Mercedes-Benz okrem toho vytvára impulzy na investíciu do zariadení, ktoré produkujú obnoviteľnú energiu. Služba Mercedes me Charge tiež zahŕňa viac ako 1 800 nabíjacích bodov, ktoré sa prevádzkujú výlučne s ekologickým elektrickým prúdom. Táto služba na diaľkových trasách v Európe vybudovala sieť rýchlonabíjacích staníc IONITY, na ktorej založení sa v roku 2017 spolupodieľal výrobca automobilov Mercedes-Benz.


 

Najnovšia verzia MBUX a asistenčných jazdných systémov 

Modernizácia EQA a EQB: lepšia konektivita, zábavná technika a aktívna bezpečnosť 

 • Aktuálna generácia MBUX s rozhraním s nulovou vrstvou a technológiou Dolby Atmos® je súčasťou výbavy
 • Ďalšie funkcie vozidla je možné aktivovať technológiou OTA
 • Zlepšená senzorika a lepšie funkcie aktuálnej generácie asistenčných jazdných systémov 

EQA a EQB sú vybavené aktualizovanou generáciou systému MBUX. Vzhľad displejov možno individuálne prispôsobiť prostredníctvom troch štýlov zobrazovania (Decentný, Športový, Klasický) a troch režimov (Navigácia, Asistencia, Servis). V kombinácii s desiatimi farebnými svetmi náladového osvetlenia vznikajú mnohé ďalšie možnosti individuálneho prispôsobenia. Všetky doterajšie funkcie ako Médiá, Telefón, Vozidlo atď. sú naďalej k dispozícii. Pomocou dotykového displeja alebo dotykových plôch na volante je možné komfortne obsluhovať tieto funkcie.

V rámci mierne pozmenenej logiky ponuky je teraz centrálny displej súčasťou sériovej výbavy. Pri prepracovávaní infotainmentu boli hlavným predmetom záujmu nový dizajn a zlepšená výkonnosť. To sa týka rozhrania s nulovou vrstvou: používateľ pritom nemusí prechádzať vedľajšími ponukami ani zadávať hlasové príkazy. Podľa situácie a kontextu sa aplikácie zobrazujú celkom hore v zornom poli. Chytré telefóny je teraz možné spojiť s vozidlom bezdrôtovo a bezkáblovo prostredníctvom Apple® CarPlay a Android Auto. Funkcie nabíjania v systéme MBUX sa teraz zobrazujú prehľadnejšie: tak je možné na centrálnom displeji pomocou kontextového tlačidla v ponuke nabíjania odomknúť klapku nabíjacej zásuvky. Okrem toho sa zobrazuje aktuálne dostupný výkon nabíjania jednosmerným prúdom, ktorý závisí od temperovania vysokovoltového akumulátora. Ďalšia užitočná informácia: počas nabíjania sa uvádza nabíjaním získaný dojazd v kilometroch.

Po aktivácii online služieb v aplikácii Mercedes me[19]dokáže inteligentný hlasový asistent viesť dialógy ešte lepšie a je ešte učenlivejší. Systém spoznáva vodičov a všíma si zvyčajné nastavenia alebo bežné trasy. Tento asistent podľa situácie navrhne prispôsobené funkcie infotainmentu, komfortné funkcie a funkcie vozidla v závislosti od konkrétnej jazdnej situácie. Samozrejme, vodič môže tento návrh v prípade potreby odmietnuť pomocou funkcie Teraz neodporúčať, prípadne môže odporúčania natrvalo deaktivovať príkazom Už viac nenavrhovať. Tieto želania si všíma aj vozidlo. Niektoré akcie možno spustiť aj bez aktivačného zvolania „Hey Mercedes“. Hlasový asistent navyše dokáže vysvetliť funkcie vozidla.

Obklopujúci ozvučovací systém Burmester® (na želanie) je teraz v kombinácii s aktuálnou generáciou systému MBUX vybavený technológiou Dolby Atmos® prinášajúcou pohlcujúci zvukový zážitok. Táto technológia dodáva hudbe väčší priestor, jasnosť a hĺbku. Okrem toho sa Dolby Atmos® prispôsobí prostrediu prehrávania. Fanúšikovia teda môžu počúvať hudbu takmer rovnako jasne ako v pôvodnej verzii v podaní umelcov v štúdiu.

Individuálne prispôsobenie v obchode Mercedes me Store

EQA a EQB ponúkajú možnosť aktivovať prídavné funkcie vozidla prostredníctvom technológie aktualizácie vzduchom (OTA) v rámci celého radu funkcií. Takto možno po kúpe a v pôvodnej konfigurácii nového vozidla prispôsobiť výbavu osobným želaniam. Technológiou OTA je možné aktivovať systémy a prídavné funkcie. Sem patrí aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC[20], asistent sledovania dopravných značiek22, rozšírená realita MBUX pre navigáciu a integrácia chytrého telefónu. Funkcie aktivácie vzduchom sú dostupné v obchode Mercedes me Store[21] ako jednorazová nákupná možnosť alebo ako model predplatného a ich ponuka sa bude postupne rozširovať. 

S balíkom individuálneho prispôsobenia[22] pre služby Mercedes me connect sa do vozidla navyše na želanie dostanú aj minihry ako Sudoku, Vzdušný hokej, Pexeso, Match 3 alebo Kvíz. Tieto hry boli vyvinuté špeciálne pre dotykové displeje a tlačidlá dotykového ovládania na volante. V kombinácii s obklopujúcim ozvučovacím systémom Burmester® sú v balíku individuálneho prispôsobenia zahrnuté aj ďalšie Zvukové zážitky (podrobnosti nájdete v kapitole S elektrickou inteligenciou väčších modelových súrodencov).

Asistenčné jazdné systémy[23] so zlepšenou senzorikou

Súčasťou zlepšenej senzoriky sú nová multifunkčná monokamera a nová cúvacia kamera. Balík asistenčných jazdných systémov obsahuje funkcie, ktoré sú vylepšené v každom detaile. Napríklad aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu teraz pracuje komfortnejšie prostredníctvom zásahu do riadenia namiesto zásahu systému ESP.

Vďaka výkonnejšej senzorike na snímanie okolia dokážu parkovacie systémy lepšie pomáhať vodičovi pri manévrovaní. Sú začlenené do MBUX a dajú sa obsluhovať intuitívnejšie a rýchlejšie. Parkovací balík s 360-stupňovou kamerou pomáha vodičovi pri parkovaní a vyparkovávaní v pozdĺžnych aj priečnych medzerách na zaparkovanie.


 

Obľúbený vstup do plnoelektrického sveta značky Mercedes-Benz

Modernizácia EQA a EQB: elektrický atlét EQA

 • Vzpriamená poloha sedadla pre pohodlné nastupovanie a vystupovanie a dobrý výhľad na okolie vozidla
 • Zadné operadlo je sériovo deliteľné a sklápateľné
 • Prepracovaný teplotný manažment so štandardne dodávaným tepelným čerpadlom 

V názve EQA sa skrýva vstup do sveta plnoelektrických automobilov od značky Mercedes-Benz. Je to blízky príbuzný modelu GLA preberá všetky strhujúce vlastnosti tohto vozidla a kombinuje ich s efektívnym elektrickým pohonom. Dynamický dizajn karosérie typu SUV dáva najavo, že cestujúci na palube zažijú pôžitok z jazdy. V roku 2021 bola EQA prvým plnoelektrickým členom úspešnej rodiny kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz.

Miesto na sedenie je typicky pre vozidlá SUV vysoké a vzpriamené – nielenže je pohodlné na nastupovanie a vystupovanie, ale je z neho aj dobrý výhľad dookola. Vo všeobecnosti patrí úžitková hodnota k silným stránkam tohto konštrukčného radu. Sériovo možno zadné operadlo rozdeliť v pomere 40 : 20 : 40 a každú jeho časť možno sklopiť samostatne. Batožinový priestor má objem 340 až 1 320 litrov.

Efektívnosť bola stredobodom pozornosti nielen pokiaľ ide o pohon, ale aj pri teplotnej architektúre: odpadové teplo z elektrického pohonu sa môže vďaka sériovo dodávanému tepelnému čerpadlu využívať na vykurovanie interiéru. Pri kúrení to výrazne znižuje potrebu odoberať prúd z akumulátora, vďaka čomu sa predlžuje dojazd. Pred štartom navyše v kompaktných elektrických modeloch možno predklimatizovať interiér. Obsluha je možná priamo prostredníctvom infotainmentu MBUX alebo aplikácie Mercedes me[24].

Informácie o novinkách v oblasti dizajnu a výbavy, efektívnosti a MBUX, ako aj asistenčných jazdných systémov nájdete v samostatnej kapitole.

Najdôležitejšie technické údaje

 

 

EQA 250

EQA 250+

EQA 300 4MATIC

EQA 350 4MATIC

Pohon
Elektrický stroj vpredu/vzadu[25]

Typ

PSM / -

PSM / -

ASM / PSM

ASM / PSM

Výkon 

kW

140

140

168

215

Krútiaci moment

Nm

385

385

390

520

Využiteľná kapacita akumulátora

kWh

66,5

70,5

66,5

66,5

Max. výkon nabíjania striedavým elektrickým prúdom 
(palubná nabíjačka sériovo)

kW

11

Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdom

kW

100

Vozidlo
Dĺžka/šírka/výška 

mm

4 463/1 834/1 613

Rázvor

mm

2 729

Priemer otáčania 

m

11,4

Objem batožinového priestoru podľa VDA

l

340 - 1 320

Spotreba a dojazd[26]
Spotreba elektriny (WLTP)

kWh/100 km

14,4 - 16,7

14,4 - 16,4

16,7 - 18,6

16,7 - 18,6

Emisie CO2 (WLTP)

g/km

0

0

0

0

Dojazd (WLTP)[27]

km

456 - 528

496 - 560

411 - 459

411 - 459


 

Teraz s možnosťou nasadenia aj ako ťažné vozidlo

Modernizácia EQA a EQB: rodinné vozidlo a vozidlo na voľný čas EQB 

 • Zvonka kompaktná, zvnútra veľkorysá, až sedem miest na sedenie
 • Hmotnosť prívesu až 1 700 kg pre päťmiestnu verziu 
 • Ložný objem na úrovni vozidla kombi strednej triedy

EQB je kompaktné SUV až so siedmimi miestami na sedenie. Pre päťmiestnu verziu je prvýkrát na želanie k dispozícii spájacie zariadenie[28] so stabilizácia prívesu systémom ESP®. Konštrukcia vozidla bola na tento účel cielene zosilnená. Maximálna hmotnosť brzdeného prívesu predstavuje 1 400 kg resp. 1 700 kg (údaje pre verziu s náhonom na predné kolesá resp. 4MATIC). Možné je vertikálne zaťaženie do 80 kg. 

Tlačidlo na odistenie spolu s kontrolným svietidlom spájacieho zariadenia sa nachádzajú na zadných výklopných dverách. Po odistení možno spojovaciu guľu buď vyklopiť, alebo v prípade, že už nie je potrebná, opäť sklopiť za obloženie nárazníka. Spájacie zariadenie je schválené pre nosič bicyklov.

EQB ako sedemmiestne vozidlo poskytuje priestor pre rôzne rodinné kombinácie a najrozmanitejšie prepravné potreby. Obe miesta na sedenie v treťom rade môžu využívať osoby s telesnou výškou do 1,65 metra. Tieto miesta na sedenie umožňujú aj montáž detských sedačiek. Ložný objem 495 až 1 710 resp. 465 až 1 620 litrov (údaje pre päťmiestne resp. sedemmiestne vozidlo) dosahuje kvalitu kombi strednej triedy. Sklon operadiel sedadiel druhého radu je možné sériovo nastaviť vo viacerých stupňoch, na želanie možno tento rad posunúť v pozdĺžnom smere o 140 milimetrov. Vďaka tomu možno batožinový priestor v rôznych krokoch zväčšiť až o 190 litrov a všestranne ho používať.

Informácie o novinkách v oblasti dizajnu a výbavy, efektívnosti a MBUX, ako aj asistenčných jazdných systémov nájdete v samostatnej kapitole.

Najdôležitejšie technické údaje

 

 

EQB 250+

EQB 300 4MATIC

EQB 350 4MATIC

Pohon
Elektrický stroj vpredu/vzadu[29]

Typ

PSM/-

ASM/PSM

ASM/PSM

Výkon 

kW

140

168

215

Krútiaci moment

Nm

385

390

520

Využiteľná kapacita akumulátora

kWh

70,5

66,5

66,5

Max. výkon nabíjania striedavým elektrickým prúdom 
(palubná nabíjačka sériovo)

kW

11

Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdom

kW

100

Vozidlo
Dĺžka/šírka/výška 

mm

4 684/1 834/1 654

Rázvor

mm

2 829

Priemer otáčania 

m

11,7

Objem batožinového priestoru podľa VDA[30]

l

495 - 1 710/465 - 1 620

Spotreba a dojazd[31]
Spotreba elektriny (WLTP)

kWh/100 km

15,2 - 17,5

17,1 -19,2

17,1 - 19,2

Emisie CO2 (WLTP)

g/km

0

Dojazd (WLTP)

km

463 - 536

396 - 448

396 - 448

 

 


[1] V čase uvedenia na trh nedostupné.

[2] Sériovo s Electric Art a s líniou výbavy AMG Line, ako aj v kombinácii s balíkom Night

[3] Na želanie k dispozícii pre líniu výbavy Progressive a balík Night

[4] Sériovo s líniou výbavy Progressive

[5] Sériovo s Electric Art a s líniou výbavy AMG Line, na želanie pre líniu výbavy Progressive

[6] EQA 250+ (WLTP: kombinovaná spotreba elektriny: 14,4-16,4  kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) predbežne dosahuje dojazd 550 km podľa WLTP. Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[7] Na to, aby ste mohli využívať službu Mercedes me Charge, ktorá je súčasťou služieb Mercedes me connect, je potrebná samostatná zmluva o nabíjaní s vybraným poskytovateľom tretej strany, prostredníctvom ktorej sa uskutočňujú platby a vyúčtovanie procesov nabíjania. * Predpokladom na používanie služieb Mercedes me connect je osobný identifikátor Mercedes me, ako aj vyjadrenie súhlasu s podmienkami používania služieb Mercedes me connect. V jednotlivých krajinách platia obmedzenia.

[8]Na využívanie služieb Mercedes me connect si treba vytvoriť identifikátor Mercedes me, pričom musíte súhlasiť s podmienkami využívania služieb Mercedes me connect. Zobrazené služby a ich dostupnosť, ako aj funkcie sú závislé najmä od modelu vozidla, roku výroby, zvolenej mimoriadnej výbavy a krajiny.

[9] EQA 250+ (WLTP: kombinovaná spotreba elektriny: 14,4-16,4  kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) predbežne dosahuje dojazd 550 km podľa WLTP. Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[10] Na to, aby ste mohli využívať službu Mercedes me Charge, ktorá je súčasťou služieb Mercedes me connect, je potrebná samostatná zmluva o nabíjaní s vybraným poskytovateľom tretej strany, prostredníctvom ktorej sa uskutočňujú platby a vyúčtovanie procesov nabíjania. * Predpokladom na používanie služieb Mercedes me connect je osobný identifikátor Mercedes me, ako aj vyjadrenie súhlasu s podmienkami používania služieb Mercedes me connect. V jednotlivých krajinách platia obmedzenia.

[11] Asistenčné a bezpečnostné systémy výrobcu vozidiel Mercedes-Benz sú len pomôcky a vodiča nezbavujú jeho zodpovednosti. Ten by mal dodržiavať pokyny v návode na obsluhu a mal by brať do úvahy v ňom popísané hranice systémov.

[12] V čase uvedenia na trh nedostupné.

[13] Sériovo s Electric Art a s líniou výbavy AMG Line, ako aj v kombinácii s balíkom Night

[14] Na želanie k dispozícii pre líniu výbavy Progressive a balík Night

[15] Sériovo s líniou výbavy Progressive

[16] Sériovo s Electric Art a s líniou výbavy AMG Line, na želanie pre líniu výbavy Progressive

[17] EQA 250+ (WLTP: kombinovaná spotreba elektriny: 14,4-16,4 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) predbežne dosahuje dojazd 550 km podľa WLTP. Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[18] Na to, aby ste mohli využívať službu Mercedes me Charge, ktorá je súčasťou služieb Mercedes me connect, je potrebná samostatná zmluva o nabíjaní s vybraným poskytovateľom tretej strany, prostredníctvom ktorej sa uskutočňujú platby a vyúčtovanie procesov nabíjania. * Predpokladom na používanie služieb Mercedes me connect je osobný identifikátor Mercedes me, ako aj vyjadrenie súhlasu s podmienkami používania služieb Mercedes me connect. V jednotlivých krajinách platia obmedzenia.

[19]Na využívanie služieb Mercedes me connect si treba vytvoriť identifikátor Mercedes me, pričom musíte súhlasiť s podmienkami využívania služieb Mercedes me connect. Zobrazené služby a ich dostupnosť, ako aj funkcie sú závislé najmä od modelu vozidla, roku výroby, zvolenej mimoriadnej výbavy a krajiny.

[20] Asistenčné a bezpečnostné systémy výrobcu vozidiel Mercedes-Benz sú len pomôcky a vodiča nezbavujú jeho zodpovednosti. Ten by mal dodržiavať pokyny v návode na obsluhu a mal by brať do úvahy v ňom popísané hranice systémov.

[21] Na využívanie služieb Mercedes me connect je potrebný osobný identifikátor Mercedes me ID, ako aj vyjadrenie súhlasu s podmienkami používania služieb Mercedes me connect. Okrem toho musí byť príslušné vozidlo asociované s používateľským účtom. Po uplynutí úvodného obdobia platnosti možno platnosť služieb za poplatok predĺžiť za predpokladu, že v tom čase budú tieto služby ešte súčasťou ponuky pre príslušné vozidlo. Prvotnú aktiváciu služieb môže zákazník vykonať počas jedného roka od prvého prihlásenia vozidla alebo uvedenia do prevádzky podľa toho, čo nastane skôr.

[22] podmienkou využívania obsahu produktov je aktívny používateľský účet Mercedes me connect. V závislosti od individuálnej konfigurácie výbavy tento balík obsahuje výber funkcií z kategórií Zvukový zážitok, Minihry, funkcií projekcie, ako aj ďalších digitálnych funkcií. Dostupné kategórie, ako aj funkcie v rámci nich sa môžu kedykoľvek v čase platnosti zmluvy zmeniť.

[23] Asistenčné a bezpečnostné systémy výrobcu vozidiel Mercedes-Benz sú len pomôcky a vodiča nezbavujú jeho zodpovednosti. Ten by mal dodržiavať pokyny v návode na obsluhu a mal by brať do úvahy v ňom popísané hranice systémov.

[24] Na využívanie týchto služieb Mercedes me connect je potrebný osobný identifikátor Mercedes me ID, ako aj vyjadrenie súhlasu s podmienkami používania služieb Mercedes me connect. Okrem toho musí byť príslušné vozidlo asociované s používateľským účtom. Po uplynutí úvodného obdobia platnosti možno platnosť služieb za poplatok predĺžiť za predpokladu, že v tom čase budú tieto služby ešte súčasťou ponuky pre príslušné vozidlo. Prvotnú aktiváciu služieb môže zákazník vykonať počas jedného roka od prvého prihlásenia vozidla alebo uvedenia do prevádzky podľa toho, čo nastane skôr. Na využívanie balíka zábavy je okrem toho potrebný aj vlastný objem dát zákazníka. Na využívanie niektorých aplikácií prostredníctvom služby Mercedes me connect môže byť potrebná samostatná zmluva zákazníka s poskytovateľom aplikácie.

[25] ASM: asynchrónny motor; PSM: synchrónny motor s permanentnými magnetmi

[26] Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[27] Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[28] V čase uvedenia na trh nedostupné.

[29] ASM: asynchrónny motor; PSM: synchrónny motor s permanentnými magnetmi

[30] Údaje pre päťmiestnu/sedemmiestnu verziu

[31] Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.


Fotogaléria

(4961x2791px, 3.33 MB)

(4961x2791px, 2.6 MB)

(4961x2791px, 2.67 MB)

(4961x2791px, 2.67 MB)

(4961x2791px, 2.61 MB)

(4961x2791px, 2.55 MB)

(4961x2791px, 2.74 MB)

(4961x2790px, 2.78 MB)

(4961x2791px, 2.77 MB)

(4961x2791px, 2.92 MB)

(4961x2790px, 2.77 MB)

(4961x2790px, 2.85 MB)

(4961x2791px, 2.91 MB)

(4961x2791px, 2.93 MB)

(4961x2790px, 2.97 MB)

(4961x2790px, 3.09 MB)

(4961x2791px, 3.01 MB)

(4961x2791px, 3.03 MB)

(4961x2791px, 3.17 MB)

(4961x2791px, 3.06 MB)

(4961x2790px, 3.2 MB)

(4961x2790px, 3.32 MB)

(4961x2791px, 4.26 MB)

(4961x2791px, 4.8 MB)

(4961x2791px, 5.47 MB)

(4961x2791px, 6.04 MB)

(4200x2490px, 6.45 MB)

(4961x2791px, 5.09 MB)